saykar kumlama Saykar Sosyal Medya Saykar Sosyal Medya Saykar Sosyal Medya Saykar Sosyal Medya

türkçe English
anasayfa logo
ANASAYFA
ÜRÜNLERİMİZ
firma logo
FİRMAMIZ
HAKKINDA
referanslar logo
BAZI
REFERANSLAR
iletisim logo
ULAŞIM
İLETİŞİM
iletisim logo
MAKINA
VİDEOLARI
Kesici Aletlerde Sulu Kumlama Uygulaması


SULU KUMLAMA BİLGİLERİ - KESİCİ ALETLER

Bu sayfada kesici aletlerde kenar hazırlığının gerekliliğini açıklamak ve sulu kumlama işleminin faydalarını değerlendirmek için bazı bilgiler paylaşacağız. Yüksek kaliteli ve başarılı bir şekilde kesici aletler üretmek için dört öğe düşünülmelidir: Kenar hazırlama, kaplama, alet geometrisi ve alet malzeme alt katmanı. Yakın zamana kadar en çok dikkat edilen konular; geniş bir anlayış ve mevcut olan yerleşmiş teknolojilerle alt katman, geometri ve kaplama işlemleri olmuştu. Makine aletlerinde artan performans talepleri ve yükselen pazar rekabetinden dolayı, imalat süreçlerinin daha iyi anlaşılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.
Dördüncü unsur olan kenar hazırlama, ancak son zamanlarda daha geniş bir ilgi gördü. Kesici aletlerin istikrarlı bir performans göstermesini sağlamak için ana ve minör kesici kenarlar ve köşeler boyunca homojen bir yuvarlama elde etmek önemlidir. Kenar hazırlığı için ortaya çıkan bir dizi yeni teknik (Kenar hazırlama halen "fazla da hakim olunmayan" üretim aşamalarından biri olarak kabul edilmektedir) daha fazla doğruluk ve kontrol elde etmek için daha çok araştırma ve geliştirme yapılmasına neden olmuştur.

***Firmamız Türkiyenin En Çok Tercih Edilen Sulu Kumlama Makinası Üreticisidir ve Makinalarımız CE Belgelidir.***

Otomatik Sulu Kumlama Makinası
Sulu Kumlama - Kesici Aletler***Kesici Aletler Sulu Kumlama Makinaları Burada, Showroomumuza Uğrayın ve Öyle Karar Verin***

Saykar e-mail
Saykar Telefon
0216 660 14 80


"Saykar Toplam Kumlama Makinası Sayısı 1563"

"Sulu Kumlama Makina Sayısı 167"


Kesici aletlerde kenar hazırlığı, bir aletin kesici kenarının yuvarlanması veya radyan alma işlemidir. Daha geniş bir alan oluşturmak için bir kesici kenarın radyanlanmasında, aletlerin yıpranma olasılığını azaltılır ve kaplama yapışması artar; ayrıca bu faktörlerin kombinasyonu sonunda alet ömrü uzar. Kesici kenarın yarıçaplanması (radyan alma) sayesinde, % 500'e kadar daha yüksek bir performans sunabilen daha kararlı bir forma sahip olur.
Kumlama, aletlerin yüzey sonlandırılmasının iyileştirilmesi ve geliştirilmesini sağlar. Çünkü bu işlem, kaplama için daha iyi bir alt tabaka meydana getirir. Yüzey Ra değerlerini iyileştirmek için kenar hazırlama proseslerini kullanmak, kaplamalı aletlerin daha standart yapıya sahip olmalarını ve daha homojen bir aşındırma sağlayacaktır. Bu durum kesim stabilitesini arttırır, ayrıca aşınma ve pullanma riskini azaltır.

Kenar hazırlığı yapılmadığında, imalat operasyonunun verimliliği; aletlerin daha sık değiştirilmesi gerektiği için, arızalanma süresinin ve atık oranlarının artması sebepleriyle azalır. Daha keskin "hazırlama işlemine tabi olmayan" aletlerle, imalatçılar daha hızlı kesimler görebilir ancak kenar hazırlığı olmadığında, kenarlardaki gerilme konsantrasyonunun yonga oluşumunun büyük bir nedeni olduğu tespit edilmiştir.
Benzer şekilde, daha keskin bir kesici uç, kötü ısı dağılımı yapar ve 1000 ° C'nin üzerine çıkan sıcaklıklar, kesici aletlerin başarısızlığının başka bir nedeni olabilir. Çalışmalar, yuvarlatılmış (radyanlanmış) bir aletin, ısının alete yayılmasını sağlayarak gerilmeleri azaltacağını göstermiştir.
Bununla birlikte, alet yüzey farklılıkları, kesim uygulamaları ve alet çeşitleri göz önüne alındığında, kenar hazırlığı için "tek alet bütün işlemlere uyar" yaklaşımı yoktur. Kenar hazırlığı, farklı kesici aletlerin farklı yarıçaplara (radyanlamaya) ihtiyaç duyması nedeniyle, bu sürecin kontrol edilebilirliğini takım ömrünü artırmak isteyen herkes için önemli bir gereklilik haline getirir.

Yüzeyin üst tabakalarını kaldırmak ve yuvarlaklaştırmak için sulu kumlama yönteminin kullanılması; taşlama veya sinterleme sonrası, çıkıntıları azaltmak için de kullanılabilir. Ayrıca yüzey pürüzlülüğünün azaltılması ve kobalt parçacıklarının giderilmesiyle, girinti ve çıkıntı mesafe ortalaması düşürülerek kaplama yapışmasının geliştirilmesi sağlanmıştır.
Sulu kumlama, suyun kayganlaştırıcı etkisi ile eşit ve homojen bir yüzey elde etmeyi sağlayan bir bulamaç akışı yaratarak daha tutarlı bir sonlandırma da sunar. Sulu Kumlama Yönteminin aksine, diğer mikro kumlama işlemlerinde meydana gelebilen, daha ağır bir etki ve akış eksikliği, yontma ve kontrol edilemeyen aşındırma ihtimalinin artmasıyla öngörülemeyen sonuçlar doğurabilir. Su kullanımı, işlem yapılan yüzey boyunca parçacık akışını artırarak, yağlayıcı bir etki yaratır. Kuru kumlamanın aksine, sulu kumlama tampon görevi sağlayarak kumlama granüllerinin ana malzeme içinde kalmasını önler ve hassas yüzeyleri de korur.

En gelişmiş sulu kumlama sistemleri; su, hava ve kumlama abrasivlerinin akışlarını kontrol etmek ve izlemek için güçlü yazılım programları kullanır; Su, hava ve kumlama abrasivleri daha sonra karışım olarak kumlama nozulları vasıtasıyla hızlandırılarak yüzeye püskürtülür. Hava ve bulamaç basınçları, kumlama abrasivi, bulamaç konsantrasyonu, kumlama süresi, kumlama nozulu açısı ve nozul mesafesinin değiştirilmesi, kesme formlarının verilmesinde kullanılabilecek bir dizi işlem efekti elde edilmesini sağlar. Ayrıca, abrasiv konsantrasyonu, proses sıcaklığı, kumlama basıncı zamanla tekrarlanabilen son derece tutarlı bir yüzey sonlandırma sağlamak için kontrol edilebilir.
Sulu kumlama makina sistemlerimiz, kullanıcıların takım performansının öngörülebilirliğini artırmasına olanak tanıyan çok sayıda değişkeni kontrol etmektedir. Kontrol edilebilirliklerinin kapsamının genişlemesiyle, elde edilmesi daha kolay hale geldiği için kenar hazırlama açısından sınırları zorlamakta ve bu nedenle yeni ve farklı kenar köşeleri ve formları için araştırma yapılabilmektedir.

Özetle, sulu kumlama, birçok alet üreticisi tarafından gittikçe artan bir şekilde dünya çapında tanınan son derece yüksek kaliteli sonuçlar sunmaktadır. Kontrollü ve tekrarlanabilir sonuçlar sunma kabiliyeti ile sulu kumlama, sadece takım kalitesini ve ömrünü artırmakla kalmaz aynı zamanda daha az sarf malzemesine ihtiyaç duyması ve zararlı kimyasallar olmaksızın işlem yapabilmesiyle çevreye karşı daha duyarlıdır.

Saykar, Kesici Aletler Sulu Kumlama Makinaları yanında, Havacılık Sulu Kumlama Makinası, Otomotiv Sulu Kumlama Makinası, Silah Sulu Kumlama Makinası, Kompozit Malzeme Sulu Kumlama Makinası, Kalıp Sulu Kumlama Makinesi, Tel Kablo Sulu Kumlama Makinesi, Nükleer Sulu Kumlama Makinesi, Medikal Sulu Kumlama Makinası gibi sektörün önde gelen firmalarına kaliteli ve güçlü sulu kumlama makinaları üretmektedir.

***Yeni Bir Sulu Kumlama Makinası Almayı Düşünüyorsanız, Makinalarımızı Görün ve Öyle Karar Verin***

Saykar e-mail
Saykar Telefon
0216 660 14 80

Kesici Aletlerde Sulu Kumlama Uygulaması