saykar kumlama türkçe English
anasayfa logo
ANASAYFA
ÜRÜNLERİMİZ
firma logo
FİRMAMIZ
HAKKINDA
referanslar logo
BAZI
REFERANSLAR
iletisim logo
ULAŞIM
İLETİŞİM
iletisim logo
MAKINA
VİDEOLARI
Sodalı Kumlama


SODALI KUMLAMA HAKKINDA BİLGİLER

Sodalı kumlama, bütün yüzeylerde emniyetle kullanılabilen, yeni, doğa dostu, kumlama yapısı itibariyle çok hassas kumlama imkanı verebilen bir yöntemdir. Kumlama sodası, çok değerli antikaların veya antik değeri olan mermer yapıların, heykellerin, tarihi yapıların, antika arabaların, ahşapların kumlanmasında uygun bir malzemedir. Hassas kumlamanın sağladığı temizleme etkisiyle korunmak istenen ana malzemeye hiçbir zarar vermeden üzerindeki istenmeyen tabaka kaldırılabilmekte ve düşük yüzey toleranslarında çalışılmaktadır.

Kumlama sodası FDA onaylı, toksik madde içermeyen, silisyum içermeyen, kıvılcım çıkarmayan, yanıcı olmayan, zararsız ve çevresel olarak emniyetli bir sarf malzemesidir. Soda kumlama işlemi; plastik, aluminyum, tahta ve cam gibi çok hassas yüzeylerde bile ana malzemede hiçbir deformasyona sebebiyet vermeden boyaları, makine yağını, conta malzemesini, karbonu, yüzey korozyonlarını ve kaplamaları temizler. Sert anodize kaplamalara ise zarar vermez.KUMLAMA SODASI PÜSKÜRTEBİLEN MAKİNELER
Portatif Kumlama Cihazı Kumlama Kabini Kumlama Kazanı
SKP 40 Portatif Kumlama Makinesi SK 1000 Kumlama Kabini SK 300 Kumlama Kazanı

Sodalı kumlama sistemlerinde kullanılan ve sodalı kumlama için özel olarak tasarlanan SK 300 Kumlama kazanımız, otomatik kumlama kazanımıza özel bir vana takılması yoluyla imal edilmektedir. Bu kazanlarımız hassas kumlama işlemleri için özel olarak üretilmiştir. İstenildiği taktirde sulu kumlama nozulu takılabilmekte ve tozsuz sodalı kumlama imkanı sağlanabilmektedir. Ayrıca Portatif kumlama cihazımız ve SK 1000 Kumlama Kabinimiz sodalı kumlamaya imkan veren diğer makinelerimizdir.

Soda Kumlama Uygulaması Soda Kumlama Uygulaması Soda Kumlama UygulamasıSODALI KUMLAMA AVANTAJLARI

* Benzersiz Yüzey Temizliği

Sodanın (Sodyum Bikarbonat) yumuşak ve kolay parçalanabilen kristal yapısı ana yüzeye hiçbir zarar vermeden hassas ve güçlü yüzey temizliği imkanı sağlar. Bu özellik Sodalı Kumlama Avantajlarında ön plana çıkar. Örnek vermek gerekirse; cam üzerindeki kalın kaplamalar bile, ana yüzeye hiçbir aşındırıcı etki yapmadan bu yöntemle temizlenebilmektedir. Daha hassas yüzeyler bile dikkatle uygulama yapıldığında zarar görmez.

* Tek Aşamada Yüzey Temizleme İşlemi

Standart kumlama yöntemleri, yüzey üzerindeki makine yağı, diğer yağlar, katran gibi maddeleri temizlemek söz konusu olduğunda kirli bir proses oluşturmaktadır. Tekrar kullanılabilir abrasivler, bu durumda ana yüzeye aşırı miktarda atık yapıştırabilmektedir. Soda kumlamada ise tek seferde yüzey temizliği sağlanabilmektedir. Diğer yöntemlerin çoğunluğunda böyle bir sonuç almak oldukça zordur.

* Ön Temizlik Gerektirmez

Ana yüzey kaplamasının makine yağı, karbon, katran gibi maddelerle kaplı olduğu durumlarda ve klasik kumlama yöntemleri söz konusu ise; önce bu atıkları yüzeyden temizlemek gerekir. Aksi takdirde kumlama esnasında bu atıklar kaplamaya hatta ana yüzeye kadar işleyip, ileride yapılabilecek kaplamalar için sorunlara yol açabilir.

* Çelik Yüzeylere Aşındırma Özelliği Yoktur

Metal yüzeylerden kaplamalar temizlenirken, kumlama abrasivi ister istemez ana yüzeye de çarpıp aşındırıcı etki gösterebilir. Soda kumlamada ise böyle bir durum söz konusu olmaz.

* Katı Atık Oranını Azaltır

Soda - Sodyum Bikarbonat kumlama materyali suda çözünebilir. Suda çözülerek atıklardan filtre edildiğinde, doğaya da hiçbir şekilde zarar vermediğinden dolayı kanalizasyon sistemine ve açık sulara tahliye edilebilir. Soda (Sodyum Bikarbonat) ağırlıklı olarak gıda sektöründe kullanılmaktadır. Doğaya ve insan sağlığına zarar vermez.

* Doğal Pas Önleyicidir

Demir içeren metal yüzeylerin üzerinde soda kaldığı sürece pas oluşmaz. Serbest nem ve asidik durumda pas oluşumu gerçekleşir. Saf Sodyum Bikarbonat asidik etkilere karşı tampon vazifesi görür, serbest metal iyonlarının açığa çıkmasını önler ve pas oluşmaz.

* Yüksek İşçi Sağlığı

Soda (Sodyum Bikarbonat) insan kimyasının bir parçası olması dolayısıyla yüzey kumlama işlemi sırasında insan sağlığına hiçbir zarar vermez. Sodanın solunması, deriye teması zararsızdır ve yüksek emniyetli kumlama imkanı sağlar.

* Kötü Kokuları Giderir

Soda kumlama sadece istenmeyen atıkları temizlemekle kalmaz, aynı zamanda kötü kokuları da giderir.

* İşlem Sırasında Kıvılcım Çıkarmaz

Soda yüzey işlem materyali kumlama esnasında kıvılcım çıkarmaz. Rafineri, kimyasal fabrikaları gibi riskli yerlerde kumlama işlemi için çok uygundur

* Yüzey Üzerindeki Çatlakları Ortaya Çıkarır

Standart kumlama sarf malzemeleri kaplamaları veya atıkları temizlerken, ana yüzeyde olması muhtemel çatlakları kapama eğilimi gösterir. Bu durum muhtemel çatlakların tespitini oldukça zorlaştırır. Soda kumlama ise yüzeyi temizlerken çatlakların içini de temizleyerek, çatlakları kolay görünür hale getirir.

* Küçük Kanallarda Tortu Bırakmaz

Soda suda çözünebildiğinden dolayı, kumlama sonrasında yapılacak yıkama ile kritik makine parçalarındaki küçük kanallarda tortu olarak kalıntı bırakmaz. Klasik kumlar ise suda çözünmediğinden dolayı küçük kanallarda kalabilir ve makinaların operasyonu sırasında makineye zarar verebilir.

* Yüzey Asitlerini Azaltır

Asit ve alkalilere karşı Sodyum Bikarbonat yüksek güçte bir tampon işlevi görür. Yüksek asidik seviyelerinde, asit yağmuru ve buhar kazanı kül oluşumları söz konu ise; soda ile yapılacak kumlamayla kaplama hataları en aza iner.

* SSPC - NACE Standartları

Soda kumlama sarf malzemesi, NACE ve SSPC standartlarını sağlar. NACE 1 (SP-5) White Metal Blast Cleaning - Beyaz Metal Kumlama Temizliği, NACE 2 (SP-10) Near-White Blast Cleaning - Beyaza yakın Kumlama Temizliği, NACE 3 (SP-6) Commercial Blast Cleaning - Ticari Kumlama Temizliği, NACE 4 (SP-7) Brush-Off Blast Cleaning - Brush-off Kumlama Temizliği

Saykar Kumlama