saykar kumlama Saykar Sosyal Medya Saykar Sosyal Medya Saykar Sosyal Medya Saykar Sosyal Medya

türkçe English
anasayfa logo
ANASAYFA
ÜRÜNLERİMİZ
firma logo
FİRMAMIZ
HAKKINDA
referanslar logo
BAZI
REFERANSLAR
iletisim logo
ULAŞIM
İLETİŞİM
iletisim logo
MAKINA
VİDEOLARI
Garnet Minerali
Garnet
Garnet minerali silikatlar gurubu minerallerdir. Doğada yüzde 98 oranında saf halde bulunan garnet kayalarından öğütülerek elde edilir. Sertliği elmas ve oksit sınıfı corundum 'dan sonra gelen mineraldir. Sertlikleri 7,5-8,5 arasındadır. Piyasada avusturalya garneti, hindistan garneti, garnet kumu veya garnet minerali olarak bilinen garnet su jeti kesme makinalarında aşındırıcı madde olarak ve diğer kumlama uygulamalarında da korozif etki yaratmamasından dolayı alüminyum oksit malzemesine bir alternatif olabilir. Bununla birlikte sanayide yoğun miktarda kullanılan silika kumunun çevre ve insan sağlığına olan zararları nedeniyle garnet bu malzemenin yerini almaya başlamış, gemi raspa işleri, yada çelik konstrüksiyon kumlama işlemlerinde de kullanılmaya başlanmıştır. Diğer taraftan garnet minerali su filtrasyon sistemlerinde ve parlatma amacıyla kullanılan tozların imalinde de yoğun miktarda kullanılmaktadır. Kumlama işleminde kullanılan Garnet kumu yada Garnet minerali hakkında firmamızdan bilgi alabilirsiniz.!!!


"Garnet Kumu Talepleriniz Stoktan Hemen Teslim Edilir - Hemen Arayıp Fiyat Alabilirsiniz"

Saykar Telefon
0216 660 14 80


GARNET MİNERALİNİN FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ
Garnet 'in Özgül Ağırlığı 4,1 g/cm3
Garnet 'in Ortalama Dökme Yoğunluğu 2,4 g/cm3
Garnet 'in Serliği >8 (mohs scale)
Garnet 'in Kristal Sistemi Kübik
Garnet 'in Kristal Şekli Dodecahedron ve nadiren de Trapezohedron
Garnet 'in Kırılması Yarı-concoidal (midye kabuğu şekli)
Garnet 'in Dayanıklılığı Yüksek
Garnet 'in Serbest Akış Özelliği 97 % minimum
Garnet 'in Aside Duyarlılığı Yoktur
Garnet 'in Nem Çekme Özelliği Nem çekmez (higroskobik değildir)
Garnet 'in Magnetiklik Özelliği Çok hafif magnetikdir
Garnet 'in Elektrik İletimi 10 microsiemens per meter
Garnet 'in Radioaktivite Özelliği Tesbit edilmemiştir
Garnet 'in Patoljik Zarar Verme Özelliği Yoktur
Garnet 'in Serbet Silika İçeriği Yoktur
GARNET MİNERALİNİN KİMYASAL ÖZELLİKLERİ
Al2O3 : 21% Klor içeriği <50 ppm
Fe2O3 : 31% Eriyebilen tuz içeriği<100 ppm
SiO2 : 35% Sulu ortamda pH6,93
MgO : 8% Alçıtaşı içeriğiYoktur
CaO : 1,5% Rutubet < 0,5 %Eser
TiO2 : 1% Karbonat içeriğiHiç
P2O5 : 0,05% Kızdırma kaybı
MnO : 0,5% Metal içeriği(serbest Fe, bakır ve diğerağır metallerEser
ZrO2 : Eser Miktarda
GARNET MİNERALİNİN MINEROLOJİK YAPISI
Garnet (Almandine) 97-98 %
Ilmenite 1-2 %
Quartz 0,5 %
Diğer 0,5 %
Garnet radyoaktif bir mineral değildir.
Garnet ağır metaller içermez.
Garnet nem tutmaz.
Garnet toksik maddeler ile kanserojen maddeler içermez.
Garnet serbest silika içermez ve silikoz hastalığına neden olmaz.
Garnet yüzeye yüksek enerji transferi geliştirerek ve düşük seviyede toz üretimiyle kırılmaya karşı nispeten yüksek dayanıklılık gösterir.
Garnet yüksek özgül ağırlığı (4.0-4.1), kir ve kabuk sökmesi (temizleme) kolaylaştırmak için yüzeye çarpan tanelerin yüksek bir enerjiye sahip olmasını sağlar.
Garnet yüzey formu itibariyle angular (köşeli) biçiminde olan tanelerden oluşmaktadır ve üzerinde kumlama yapılan her tip malzemenin üzerinde süratli bir temizleme etkisi yapar.
Garnet metalik yada metalik olmayan tüm yüzeylerde korozif etki yapmamasından dolayı rahatça kullanılabilir.
GARNET MİNERALİ BOYUTLARI
Garnet 12/20 Mesh 0,50-1,20 mm
Garnet 20/40 Mesh 0,50-1,00 mm
Garnet 30/60 Mesh 0,20-0,60 mm
Garnet 80 Mesh 0,18-0,35 mm
Garnet 120 Mesh 0,18-0,25 mm
Garnet 180 Mesh 0,09-0,15 mm
GARNET MİNERALİ KULLANIM ALANLARI
SANAYİ KOLU KULLANILAN GARNET BOYUTU KULLANIM NEDENİ
Gemi Raspa veya Gemi Kumlama Garnet 12/20 - 20/40 Mesh Tufal Sökme, Epoksi Sökme, Kalın Kaplama ve Pas Sökebilme, Tekrar Kullanılabilme Miktarı
Köprü Kumlama Garnet 12/20 - 20/40 Mesh Tufal Sökme, Epoksi Sökme, Kalın Kaplama ve Pas Sökebilme, Tekrar Kullanılabilme Miktarı
Petrokimya Santral Kumlama Garnet 12/20 - 20/40 Mesh Tufal Sökme, Epoksi Sökme, Kalın Kaplama ve Pas Sökebilme, Tekrar Kullanılabilme Miktarı
Endüstriyel Boya Öncesi Pürüzlendirme Garnet 12/20 - 20/40 Mesh Tufal Sökme, Epoksi Sökme, Kalın Kaplama ve Pas Sökebilme, Tekrar Kullanılabilme Miktarı
Su Filtrasyonu Garnet 12/20 Mesh Yüksek Ömür, Tekrar Kullanılabilme Özelliği
Cam Sanayi Garnet Garnet 30/60 - 120 Mesh Yüksek Ömür, Tekrar Kullanılabilme Özelliği
Su Jeti Makinaları Garnet 120 Mesh Hızlı Kesim, Tüm Metallerin ve Metal Dışı Malzemelerin Kesilebilme Özelliği
Uçak Sanayi Garnet 180 Mesh Hassas Temizleme, Korozif Olmama, Hızlı Temizleme
Türbin Kanatları Garnet 180 Mesh Hassas Temizleme, Korozif Olmama, Hızlı Temizleme
Kot Taşlama Garnet 120 Mesh Serbest Silis ve Demir İçermeme, Hızlı Taşlama, Tekrar Kullanılabilme

Doğal sertliği, dayanıklılığı ve aşındırıcılığıyla bilinen, tamamen doğal almandite garnet içeren avusturalya garneti piyasada GMA Garnet olarak bilinir. Endüstriyel Kumlama ve Hassas Kumlama uygulamalarında kullanılabilen garnet ağır metaller veya toksik maddeler ile serbest silika ihtiva etmez ve tüm işçi sağlığı ve iş güvenliği gerekliliklerini karşılar. Garnet kumlama amacıyla kullanıldığında tane büyüklüğü, yoğunluk ve sertlik/dayanıklılık arasındaki oranı sayesinde güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamında yüksek üretim hızı, düşük aşındırıcı tüketimi ile optimum aşındırıcı verimliliği sağlamaktadır. Garnet düşük tüketim(kg/m2) ve yüksek üretim(m2/hr) sağlaması nedeniyle silika kumu, çelik ve mineral gritlerine nazaran ekonomik bir seçenektir. GMA Garnet düşük kırılganlık ve yüksek sertliği sayesinde, yapılan uygulamaya bağlı olarak 5-10 defa tekrar kullanılabilir. Garnet Batı Avustralyadaki dünyanın en büyük endüstriyel garnet madeninden çıkartılır ve işlenir. Garnet minerali metalik demir içermez, bu sayede paslanmaz çelik, anti-manyetik çelik, cam kumlama ve tüm özel alaşımların yüzey hazırlığında kullanılabilir. Özel ince taneli Garnet kullanılarak, aluminyum, türbin kanatçıkları, fiberglas ve diğer özel yüzeyler hazırlanabilir.

SAYKAR METALURJi YUZEY ISLEM LTD.STI. olarak kumlama denemeleri yaptığımız garnet minerali hakkında elde ettiğimiz sonuçları ileriki dönemlerde internet sitemizde bulabilirsiniz. Kumlama işleminde kullanılan Garnet kumu yada Garnet minerali hakkında öğrenmek istediğiniz herşeyi firmamızda bulabilirsiniz!!!

Garnet kumlama sarf malzemesi olarak kullanılan ve doğada bulunan bir mineraldir. Garnet kumlama için öğütülüp Fepa standartlarında paketlenmekte ve keskin köşeli özelliktedir. Bu sebeple kumlamada aşındırıcı olarak kullanılmaktadır. Pürüzlendirme veya hızlı temizlik gereken yüzeylerde tercih edilmektedir. Korozif özelliği düşük olduğu için paslanmaz özellikli yüzeylerde de tercih edilebilir. Garnet in doğal bir mineral olması nedeni ile açık alan kumlama uygulamalarında tercih edilmesi çevre sağlığı açısından avantajlıdır. Ülkemizde yeni yeni kullanılmaya başlanan bu kumlama sarf malzemesinin performansı ve ve özellikle cam kumlama deneme çalışmaları ile ilgili lütfen bizimle temasa geçiniz.

Sulu Kumlama - Havacılık