saykar kumlama türkçe English
anasayfa logo
ANASAYFA
ÜRÜNLERİMİZ
firma logo
FİRMAMIZ
HAKKINDA
referanslar logo
BAZI
REFERANSLAR
iletisim logo
ULAŞIM
İLETİŞİM
iletisim logo
MAKINA
VİDEOLARI
Ahşap Kumlama


AHŞAP KUMLAMA HAKKINDA BİLGİLER

Bu sayfada Ahşap Kumlama işlemi hakkında bilgi ve açıklamalar bulunmaktadır. Ahşap kumlama, ahşap yüzeyi üzerindeki boya, kalıntı ve çeşitli kirleri temizlemek için etkili bir yöntemdir. Yapılan temizliğin ötesinde, ahşap yüzeyin orijinal haline dönmesini sağlar.

Ahşap kumlama uygulaması kontollü bir şekilde basınçlı hava ile yüzey üzerine püskürtülen uygun abrasivlerle yapılır. Kullanılan makine, ekipman ve abrasiv önemli olmakla beraber bu işi yapacak olan operatörün ustalığı da önem arz eder. Ahşap kumlama işlemi daha çok yüzey temizliği maksadıyla yapılsa da, dekoratif amaçlı olarak, hızlı bir şekilde estetik görünümlü ahşap yüzeyleri elde etmek için de uygulanmaktadır. Bu yöntem en uygun maliyetli, ahşap yüzey temizleme ve yenileme uygulamasıdır. Arzu edilen yüzey kalitesi standart olarak ve hızlı bir şekilde elde edilir.

Ahşap Kumlama

Dekoratif amaçlı ahşap kumlama uygulamalarında, yüzey üzerinde istenilen şekillerde desen verilmesi çoğunlukla girinti ve çıkıntılar ile elde edilir. Çam ve köknar bu tür uygulamalarda daha fazla tercih edilir. Ağaç yapısı olarak sert olan halkalar kumlama sırasında daha az aşınırken, daha yumuşak olan halkalar daha fazla aşınır. Ayrıca değişik şablonlar kullanılarak seri halde süslemeler yapılabilir ve estetik yazılar ahşap yüzey üzerine yazılabilir. Bu tür uygulamalarda keskin kenarlı abrasivler tercih edilmelidir. Kumlama işlemi yapılan ahşap yüzeyler, daha sonrasında yapılan boyama ile dış etkilere karşı daha fazla dayanıklılık kazanır.

Ahşap kumlamada kullanılan abrasivler uygulama amacına bağlı olarak değişiklik gösterir. Daha hızlı işlemler için grit ve cam kumu kullanılabilirken, daha hassas yüzeylerde, özellikle restorasyon çalışmalarında soda kumu, ceviz kabuğu granülü, mısır koçan granülü gibi abrasivler kullanılmaktadır. Bilgi olarak, grit ile yapılan ahşap kumlama yüzey temizleme uygulamalarında abrasiv boyutu 0.09 - 0.25 mm aralığında daha sağlıklı sonuçlar vermektedir. Hassas kumlama gerektiren ahşap yüzeylerde kullanılan abrasiv cinsi ve boyutu da özenle seçilmelidir. Ahşap kumlama kullanım alanına bağlı olarak, size en uygun makine, ekipman ve sarf malzemeleri için firmamızı arayarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Sulu Kumlama - Havacılık